Jan Varga

Jan Varga

autor

 

Jeden z nejčastějších dotazů, které dostáváme dnes a denně, je, jak nejlépe sestavit dovolenou v Keni tak, aby byla co nejlepší po všech stránkách. Možností je hned několik, každá může někomu vyhovovat víc, někomu méně. Můžete mít dlouhé safari, v průběhu kterého navštívíte hned několik parků, ale můžete zvolit i krátké dvoudenní safari, které je však také plnohodnotné. Určitě byste neměli vynechat ani odpočinek na pláži. Podle nás je ideální na dovolené jak odpočívat, tak zažít nějaké dobrodružství, na které budete rádi vzpomínat klidně ještě několik let po návratu. A přesně tohle Vám v Keni můžeme nabídnout. Kombinaci safari a odpočinku na pláži si pochvaluje snad každý.

Ještě než začnu o jednotlivých variantách safari, rád bych napsal něco o pláži. O pláži Diani Beach, kterou my v cestovní kanceláři Go Afrika vždy doporučujeme. Proč tedy zkombinovat Vaše safari v Keni právě s pláží Diani Beach?

Diani Beach

V anketě World Travel Awards Diani Beach zvítězila jako nejlepší plážová destinace Afriky v roce 2014, 2015 i 2016. Podle aktuálního hodnocení serveru TripAdvisor se Diani Beach umístila na 10. místě v kategorii TOP 25 pláží v celé Africe. V čem je Diani Beach tak jedinečná? Přílivy a odlivy jsou v Keni celý rok stejné. Střídají se cca každých 6 hodin. Největší výhoda Diani Beach oproti jiným plážím na severu (Mombasa, Malindy, Watamu) je, že se zde podél celé pláže (cca 7 km) táhne korálový útes (tzv. reef), který je vzdálený asi 700 m od pobřeží. Právě tento korál je nesmírně cenný. Při přílivu se na něm největší vlny rozrážejí, při odlivu zase zadržuje vodu a vytváří nádhernou lagunu. Rozdíly oproti přílivu a odlivu jsou určitě znatelné i tak, ale nedá se to srovnat se severním pobřežím, kde Vám moře ustoupí mnohdy o stovky metrů. Na Diani je to v desítkách metrů a i za odlivu se dá koupat. Čas od času je odliv větší a potom se můžete téměř suchou nohou na reef i projít.

Diani Beach v Keni

 

Jak sestavit celou dovolenou tak, aby byla co nejpohodlnější? Variant je více a pokusím se nastínit dvě asi vůbec nejoblíbenější.

V Keni jsou dvě dobře dostupná mezinárodní letiště. V Nairobi a v Mombase. Mombasa je 2. největší město, které leží na pobřeží. Diani Beach je pak od Mombasy vzdálená asi jen 40 km na jih. Do Mombasy nejčastěji létáme s Turkish Airlines nebo Ethiopian Airlines z Prahy nebo Vídně. Do Nairobi je letecké spojení lepší, mnohdy také levnější díky větší konkurenci. Do hlavního města Nairobi, které je vlastně leteckou tepnou celé Afriky, létají jak Turkish Airlines a Ethiopian Airlines, tak také Qatar, Emirates, KLM, Air France, Lufthansa a další. Ať již poletíte do Nairobi nebo do Mombasy z Prahy nebo Vídně, vždy Vás čeká minimálně jeden přestup.

 

Přílet do Nairobi, odlet z Mombasy

Pro kombinaci safari + pláž je naprosto ideální zvolit přílet do Nairobi a odlet z Mombasy. Z Nairobi je to blíže do parku Amboseli, který je velmi oblíbený a prémiový. Itinerář dovolené pak může vypadat bodově například takto: Přílet do Nairobi, 2 noci v Amboseli, 1 nebo 2 noci v Tsavo East, přejezd na pláž, kde si odpočinete. Dovolená je takto ideální pro ty, kteří chtějí delší safari než na 1 noc. Dá se krásně kombinovat park Amboseli, Tsavo East, Tsavo West i soukromé rezervace Taita Hills nebo Ngutuni. Klienti, kteří chtějí navštívit i park Masai Mara, mohou pak mít program následující: Přílet do Nairobi, 2 nebo 3 noci Masai Mara, 2 noci Lake Elementaita (jezera Nakuru, Bogoria, Baringo), 2 noci Amboseli, 1 noc Tsavo East a přejezd na pláž. Variant je samozřejmě více a počty dní se dají upravit. Pro takové programy nejčastěji volíme právě Turkish Airlines nebo Ethiopian Airlines, kteří létají jak do Nairobi, tak do Mombasy. Let je poté na cestě tam i zpět jen s jedním přestupem.

 

Přílet i odlet z Mombasy

Lidem, kteří chtějí hlavně odpočívat a užívat si dovolené na pláži, pak doporučíme přílet i odlet do Mombasy. Po příletu si můžete 2 nebo 3 noci odpočinout v hotelu. Poté můžete jet na safari minibusem do parku Tsavo East (2 nebo 3 dny), zvolit kombinaci Tsavo East a Amboseli nebo také některou z rezervací poblíž Tsava. Asi nejpohodlnější, ale také nejdražší, je zvolení leteckého safari do parku Masai Mara. Letiště pro letecké safari je přímo na Diani Beach a za přibližně 2,5 hodiny doletíte až do Masai Mary. V parku můžete pak strávit 1, 2 nebo i 3 noci.

 

Na safari do Keni s dětmi?

Pokud se i s Vašimi dětmi chcete vydat na safari, pak hodně záleží na jejich věku. S menšími dětmi do cca 10 let věku je ideální zvolit 2. variantu, tedy přílet i odlet do Mombasy a jako safari poté 1 nebo 2 noci v parku Tsavo East. Cesta do parku Tsavo East z Diani Beach není dlouhá (cca 3 až 4 hodiny - podle provozu) a zvládnou ji i menší děti. Safari si potom můžete přizpůsobit svým potřebám, jelikož zájezdy tvoříme na míru každému klientovi. Safari minibus bude tedy k dispozici jen Vám a nemusíte se dohadovat s ostatními účastníky, jestli vyjedete již v šest hodin ráno, jestli budete mít oběd v parku nebo v kempu atd. Řidič/průvodce bude k dispozici pouze Vám a Vy tak do jisté míry můžete ovlivnit i průběh celého safari.

Tomáš Plánka s rodinou na safari v Tsavo West, září 2015

Ideální doba na safari a odpočinek na pláži?

Ideální doba pro safari je prakticky celý rok s výjimkou období dešťů, které je v Keni od dubna do půlky června. S pláží je to obdobné. Nejtepleji je v Keni v období listopad - březen. Keňa je exotická destinace a proto může být ideální doba na cestu v době, kdy je u nás zima. Vhodná doba pro návštěvu je ale také v období letních prázdnin. V Keni není tak mnoho turistů jako v zimě a navíc v Masai Mara každoročně probíhá v měsících červenec - září tzv. Velká migrace. Více o migraci si můžete přečíst zde.

 

Safari a dovolená v Keni na míru

Cílem tohoto článku je přiblížit Vám alespoň zhruba možnosti, jaké safari, kdy a odkud zvolit. Záleží samozřejmě na více okolnostech, časových i finančních, spoustu lidí má svou představu o ideální dovolené. My jsme tady od toho, abychom Vás k Vaší ideální představě přiblížili. Budeme rádi, když se na nás obrátíte a my Vám pomůžeme zrealizovat právě Vaši vysněnou dovolenou a safari v Keni.

Další zajímavé články

4. 5. 2023

Viktoriiny vodopády: putování kolem přírodního divu Afriky

"Mosi-oa-Tunya", neboli "dýmající kouř", místní překlad těchto majestátných vodopádů.

4. 5. 2023

Gorily ve Rwandě nebo v Ugandě?

Uvažujete o zájezdu spojeném s trekem za horskými gorilami? Sepsali jsme Vám pro a proti goril v Ugandě a Rwandě.

3. 5. 2023

Safari v kráteru Ngorongoro, Tanzanie

Safari v Tanzanii, v kráteru Ngorongoro - jak probíhá?