Jihoafrická republika

Jihoafrická republika (také známá jako JAR nebo Jižní Afrika) se nachází na nejjižnějším cípu afrického kontinentu. Sousedí s Namibií, Botswanou, Zimbabwe, Mozambikem, Svazijskem a uprostřed leží ještě malé horské království Lesotho. Ze západu je omývána Atlantikem a z jihu a východu pak Indickým oceánem. Rozlohou 1 219 912 km² je Jižní Afrika 24. největším státem na světě, 9. největším v Africe a zabírá asi 4 % rozlohy v celé Africe.

Jednota v rozmanitosti (Unity in Diversity) = oficiální motto Jižní Afriky tak nejlépe vystihuje tuto sedmou největší africkou zemi. To je hlavním důvodem, proč je JAR tolik vyhledávaná snad všemi druhy cestovatelů, protože každému může nabídnout něco jiného. Od vysokohorské turistiky přes plážovou válečku, aktivní výjezdy na safari, surfování nebo turistiku v Kapském Městě.

Informace před cestou

Víza
Ke vstupu na území JAR potřebují Češi platný cestovní pas. Při pobytu kratším než 90 dnů nepotřebujete vízum. Nezletilé osoby s sebou musí mít rodný list nebo jeho úředně ověřenou kopii se jmény obou rodičů, listina musí být také přeložena do angličtiny. Pokud s nezletilým cestuje jen jeden rodič, potřebuje k tomu písemný souhlas druhého rodiče (dokument musí být rovněž v angličtině) a kopii jeho cestovního dokladu.

Doporučuje se, aby platnost cestovního dokladu přesahovala nejméně o 90 dnů konec zamýšlené doby pobytu v JAR. Cestovní doklad musí obsahovat nejméně dvě volné stránky (naproti sobě) pro vyznačení vstupního a výstupního razítka.

Imigrační úředníci JAR při vstupu do země kontrolují, zda mají občané jiných zemí při vstupu do země očkování proti žluté zimnici (v platném mezinárodním očkovacím průkazu), pokud do země cestují z oblastí s výskytem uvedené nemoci. Při nesplnění této podmínky je cestujícímu zamezen vstup do země.

Pro občany Slovenké republiky byla víza do JAR nově zavedena v roce 2016. Víza se zajišťují na ambasádě ve Vídni.

Očkování
Není povinné žádné očkování. Pouze doporučená jsou očkování proti hepatitidě typu A a B. Pokud jste před příletem navštívili některou ze zemí s výskytem žluté zimnice nebo se v ní zdrželi, bude požadován mezinárodní očkovací průkaz s potvrzením o očkování proti žluté zimnici. Pokud jen v dané zemi přestupujete na další let není potřeba.

Měna
Místní měnou je RAND (ZAR), kurz cca 11 ZAR za 1 EUR, 1 ZAR je cca 2.5 CZK. Měnit lze Eura i dolary. Můžete platit kartami (kromě tržišť) a vybírat peníze v bankomatech.

Bankovky v nominálních hodnotách 200R, 100R, 50R,20R a 10R. Mince v hodnotě 5R, 2R, 1R, 50c, 20c, 10c a 5c. Rand se dělí na 100centů.

Obecné informace

Lidé
Mohlo by zdát, že podíl bělošské a černošské populace je poměrně vyrovnaný, opak je však pravdou. V Jižní Africe žije přes 80 % černochů a pouze 8 % bělochů. Jsou zde také zastoupeny početné menšiny Indů, Singapurců, Číňanů nebo Indonésanů. I po více než 20 letech po ukončení apartheidu je na první pohled zřejmé, že černošská populace pořád zastává méně atraktivní práci než populace bělošská.

Podnebí
Vzhledem k rozloze Jihoafrické republiky je v různých částech země různé počasí. Obecně se dá říct, že v průběhu celého roku převládá v Jižní Africe slunečné počasí. Léto trvá od října do března, zima začíná v dubnu a končí v září. Jižní Afrika se ve světě řadí mezi státy s největším počtem slunečných dnů.

Náboženství
Většina obyvatel Jihoafrické republiky je křesťanská (68 %), 28,5 % obyvatel vyznává původní kmenová náboženství, 1,5 % tvoří muslimové, 1,4 % hinduisté. Zbytek vyznává jiná náboženství.

Historie v kostce
Bohatá historie této země se začíná psát za éry kolonizace v 15. století, kdy se na území postupně vystřídali Portugalci a Nizozemci, ale i Němci. V 19. století začali pronikat na jih Afriky Britové a postupně vytlačili Búry (potomky nizozemských osadníků) do vnitrozemí, kde na přelomu 19. a 20. století došlo k nevyhnutelnému konfliktu. Ten po masivních válkách vyhráli Britové a ovládli tak celé území. V roce 1961 pak získala země nezávislost.

Jihoafrická republika již od dob osamostatnění prosazovala tvrdou politiku apartheidu (=totální segregace bílých a černých). Nechvalně známým se tak stal bojovník Nelson Mandela, který byl za tuto nešťastnou kapitolu v dějinách země uvězněn na 27 let. Přesto byl později zvolen za prezidenta Jižní Afriky. Dozvuky apartheidu jsou patrné dodnes, naštěstí již v nenásilné formě.

Jihoafrická kuchyně
Jídlo je zde rozmanité jako samotná země. Dnešní JAR spojuje vlivy evropské i orientální kuchyně. Místní jídlo Vás prostě nezačne nudit a každý můžete klidně ochutnat něco nového. Nejčastější položkou na jídelníčku je hovězí, velkou specialitou je pak pštrosí nebo antilopí steak. Vzhledem k poloze JAR je také samozřejmostí, že se na jídelních lístcích objevují hlavně mořské plody. A nesmíme také zapomenout na vynikající jihoafrická vína.

Základní praktické informace

Elektřina
Elektřina má 220–230V střídavých, 50Hz. Ve většině hotelů jsou k dispozici bezplatně na pokojích k zapůjčení adaptéry.

Telefon
Na většině míst během cesty fungují mobilní telefony s českou SIM kartou. Pokrytí signálem však nemusí být všude dostatečně silné.

Internet
Wi-fi je sice úplně všude, málokde je ale dostatečně rychlá, takže Vám může klidně pocuchat nervy J. Pro drobné úkony (přečtení mailů, zpráv, zjištění trasy atd.) však stačí.

Pošta
Většina pošt v JAR je otevřena od pondělí do pátku, v sobotu pak jen v dopoledních hodinách.

Jazyk
Základním jazykem pro dorozumění je pro turisty v JAR je angličtina. Úředních jazyků je celkem jedenáct. Kromě angličtiny se jedná o afrikánštinu, dále jazyky isiZulu, isiNdebele, isiXhosa, Sependi, Sesotho, Setswana, siSwati, Tschivenda a Xitsonga.

Na celém území se bez nejmenších problémů domluvíte anglicky a v celé západní polovině i holandsky, protože holandština s afrikánštinou jsou si velmi podobné.

Minislovníček v afrikánštině:
Dobrý den – Goeie dag
Na shledanou – Totsiens
Děkuji – Dankie
Prosím – Asseblief
Ne – Geen
Ano – Ja

Minislovníček v jazyce zulu:
Dobrý den – Sawubona
Na shledanou – Hamba Kahle
Děkuji – Ngiyabonga
Prosím – Ngiyacela
Ne – Akukho
Ano – Yebo

Národní parky

Hlavním lákadlem Jihoafrické republiky jsou národní parky, kterých je zde celkem třináct. A samozřejmě největším zážitkem je zde pozorování zvířat v jejich přirozeném prostředí.

V Jižní Africe stále žije velké množství divoké zvěře, její výskyt ve volné přírodě je však vlivem civilizačních faktorů ohrožen. Proto bylo zřízeno celkem 13 národních parků s velmi kvalitní péčí, z nichž nejznámější je Krugerův NP.

Krugerův národní park je dnes jedním z nejznámějších a nejnavštěvovanějších safari na světě. Byl pojmenován podle Paula Krugera, bývalého prezidenta JAR. Nachází se u hranic s Mozambikem a svou rozlohou zhruba 20 tisíc km² je největším parkem v zemi. Safari si zde užijí jak úplní začátečníci, tak i velmi nároční cestovatelé.