Keňa

Vítejte v Keni, posledním ráji na zemi. V zemi, která je označována za kolébku života. V zemi nekonečných možností a kontrastů.

Na rozdíl od jiných míst je Keňa esencí rozmanitosti. Právě zde naleznete ty nejlepší a nejzachovalejší národní parky plné divoké a ohrožené zvěře, i jedny z nejkrásnějších pláží Indického oceánu. Můžete zde strávit noc v nejluxusnějších hotelích, ale také v safari stanech nebo eko domcích. Najdete zde zavedenou turistickou infrastrukturu a jedny z nejpřátelštějších lidí na světě, nejdelší puklinu v zemském plášti plnou jezer, květy zářící všemi barvami i suchem sužované keře, savany a pouště i tropické deštné pralesy.

Keňa je jedinečná země, ve které můžete navštívit tu nejdivočejší zvěř v jejím přirozeném prostředí, plachtit se na svahilské loďce okolo portugalské pevnosti z 16. století nebo potkat válečníky z kmene masajů, jejichž životní styl a tradice se od počátku věků nezměnily. Pouze zde můžete vyšplhat na druhou nejvyšší hory Afriky, proletět se balonem nad milióny migrujících kopytníků nebo se svézt na velbloudovi.

V 56 národních parcích a rezervacích ukrývá Keňa některé z nejstarších zástupců divokého života na zemi. Planiny a lesy Keni poskytují útočiště posledním velkým, volně žijícím šelmám, největším stádům slonů, ohroženým bílým i černým nosorožcům a několika endemitům, kteří se nikde jinde nevyskytují.

Keňa není vysoce ceněna pro svou divokou přírodu jen díky své „Velké pětce“, ale především díky množství jiných, vysoce chráněných a ohrožených druhů, představující jedinečné dědictví této země. Některé druhy jsou tak malé, že je nelze spatřit.

Kdy a kam do Keni

Dá se říci, že v Keni panuje po celý rok obdobné počasí, a to hlavně díky faktu, že leží na rovníku. Za jedinou výjimku se dá považovat období dešťů, které každoročně v Keni začíná na přelomu března a dubna a končí v první polovině června. Nicméně i toto roční období má své kouzlo. Na pobřeží, zejména pak na Diani Beach, prší převážně v noci, což vytváří příjemné podmínky pro relaxaci a spánek. K ránu se obloha protrhává a dny bývají většinou i během dešťů slunečné. Nelze to ovšem brát jako pravidlo. Stává se stále častěji, že prší i několik dní v kuse. Ve vnitrozemí je situace ohledně dešťů horší. Prší déle a vytrvaleji nežli na pobřeží.

Průměrné teploty vzduchu se pohybují v rozmezí od 28°C až po 32°C. 28°C je především během období dešťů. Teplota oceánu se pohybuje od 25°C až po neuvěřitelných 28°C. Po celý rok se v Keni rozednívá těšně před sedmou hodinou ranní a slunce zapadá zase těsně před sedmou hodinou večerní.

Z vlastní zkušenosti víme, že ideální místo pro dovolenou v Keni je Diani Beach. A to hned z několika důvodů. Největším z nich je podle nás přítomnost korálu, který se táhne ve vzdálenosti asi 700 m. od břehu podél celé Diani Beach. Korál vytváří jakousi bariéru mezi pobřežím a otevřeným oceánem. Při přílivu se na něm rozbíjí i ty největší vlny, při odlivu poté korál vytváří krásnou vodní lagunu, jako stvořenou pro koupání. Další výhodou je větší soukromí a menší davy lidí oproti pobřeží severnímu, a to díky složitější, nikoli však komplikované, dopravě z mezinárodního letiště v Mombase. Z letiště totiž vede na Diani pouze jedna cesta, a to cesta vodní. Musíte tedy překonat záliv v Mombase trajektem. Najdete zde ty nejlepší a nejlépe hodnocené hotely v Keni. Není náhoda, že podle nezávislého průzkumu se právě Diani Beach zařadila mezi 20 nejkrásnějších pláží světa.

Velmi lákává z hlediska zvěře v parcích je každoroční „velká migrace“. Ta probíhá už po staletí mezi dvěma parky. Tanzanským parkem Serengeti a keňskou rezervací Maasai Mara. Neuvěřitelné masy zvířat, zejména pak milióny nostalgicky známých pakoňů žíhaných, zeber, žiraf atd. se rok co rok vydávají na svou pouť napříč africkým kontinentem.  Když vypasou svoji potravu v Serengeti, přesouvají se pakoně, mnoho dalších druhů antilop a zebry do severnější Masai Mary. Spolu s kopytníky se přesouvají i žirafy, sloni, lvi, levharti, gepardi, hyeny a také supi, čápi marabu a další mrchožrouti. Migrují za potravou z jižní části Serengeti směrem na sever, do keňské národní rezervace Maasai Mara. Tato událost započíná na přelomu července a srpna. V průběhu října zase zvěř migruje zpět. Záběry a obrázky, kdy nekončící stáda, v dech beroucím překonávání řeky Mara, zde svádí souboj o přežití (jak kopytníci, kteří musí řeku překročit, aby se dostali na zelené pastviny, tak predátoři z řeky Mara v čele s krokodýly nilskými, kteří riskují, aby si zajistili potravu), zná určitě každý z Vás.

Keňské národní parky a rezervace jsou ovšem hojně osídleny zvěří po celý rok. Je tak potom především na zkušených řidičích a průvodcích parků, kterých má naše cestovní kancelář mnoho, aby Vás za zvířaty zavedli. Řidiči a rangeři spolu komunikují pomocí vysílaček a jsou proto v mnoha případech schopni Vás za zvířaty dovést.

Za neodmyslitelnou nutnost, při návštěvě keňského parku, ať už Masai Mary či jiného, patří bezesporu návštěva masajské vesnice. Za mírný poplatek (cca 10 USD) se podíváte do skutečného masajského kmene, který žije nezměněným způsobem života a dodržováním tradic již po staletí.

Masajové jsou africká černošská etnická skupina nilotského původu. Po dlouhém stěhování v minulosti se Masajové usadili mezi Kilimandžárem a horou Mount Keňa (Blízko nebe) tedy v dnešní severní Tanzánii a jihozápadní Keni. Počet Masajů je odhadován k 250 tisícům. Jejich pověst nespoutaných bojovníků a zachování si původního způsobu života je v dnešním moderním světě obdivuhodná. Mluví jazykem Maa, což je Nilo-Saharská jazyková skupina. U Masajů stále vládne patriarchální charakter. K nezměněným a stále používaným tradicím patří i masajské bydlení. Masajská vesnice neboli Boma, má kruhovitý tvar. Je obehnána bohatým hutným „plotem“ postaveným z větví. Tento plot tvoří vnější kruh vesnice. Uvnitř vesnice je další široká kruhovitá ohrada, kde se na noc schovávají zvířata před divokou zvěří. Tahle ohrada tvoří jádro vesnice. Chatrče „staví“ výhradně ženy a to původní technologií. Materiál obstará příroda. Kostru chatrče tvoří dřevěné tyče upevněné v zemi, ty jsou protkané drobnějšími tyčemi. Na nich připlácána směs bahna, trávy, moči, hnoje a popela - to vše vysušené sluncem. Chatrč je poměrně malinká - 3x5 m a výškou nepřesáhne 1,5 m – dospělý muž se v chatrči nepostaví. Uvnitř můžeme naleznout domácí kuchyni, je zde sklad potravin a rodinného majetku. Masajové zde spí i jedí, jsou zde i malá zvířata. Uprostřed se nachází ohniště, ačkoli v chatrči není ani komín, ani okna. Vchod vede do chatrče nepřímo, což je jakési bezpečnostní opatření proti nezvaným nočním návštěvám. Přes noc se vchod ještě zakrývá různými látkami a klacky. Chatrč zajišťuje nejen chlad, ale uvnitř nenajdeme ani mouchy.

Informace před cestou

Na co byste si měli dávat pozor, když cestujete do Keni

Víza - Aby byl občan České republiky vpuštěn do Keni, musí mít platný cestovní pas (platný min. 6 měsíců po plánovaném odjezdu z Keni).  Nově a s platností od 2.7.2015 jsou zavedena E-Visa pro vstup do Keni. Děti do 16 let mohou do Keni aktuálně cestovat pouze na základě cestovního pasu, bez nutnosti vyřízení víz.

Více info o vízech: http://www.magicalkenya.com/visit-kenya/visa-information/.

Vízum má platnost 3 měsíce.

Očkování – Při cestování do Keni nejsou povinná žádná očkování.

Doporučená očkování: žloutenka A a B a břišní tyfus. 

Více informací o očkováních naleznete na stránkách očkovacího centra ZDE. Při zakoupení zájezdu z naší nabídky získáte poukaz na bezplatnou třicetiminutovou konzultaci ve Vámi vybrané pobočce očkovacího centra. 

Celní předpisy - při cestování do Keni je povoleno mít s sebou 1 karton (200 ks) cigaret nebo 50 doutníků, 1 litr alkoholu, 250 ml parfému. Je zakázáno vyvážet rostliny, škeble, korály atp. Vývoz, průvoz, ale i dovoz jakýchkoliv předmětů pocházejících nebo vyrobených z divoké zvěře (trofeje, výrobky ze slonoviny nebo z kůže chráněných druhů zvířat, ale i např. mořské fauny) je trestný. Vývoz živých divokých zvířat, hmyzu nebo rostlinných druhů bez zvláštního povolení je přísně zakázán.

Peníze a orientační ceny

Platidlem v Keni je keňský šilink (KES), který se dělí na 100 centů. V oběhu jsou bankovky o hodnotě 1000, 500, 200, 100 a 50  KSh. Dále jsou to drobnější měděné mince o hodnotě 20, 10, 5 a 1 KSh. Keňský šilink je volně směnitelný při příjezdu i odjezdu. V zemi existuje, podobně jako v ČR, rozsáhlá síť soukromých směnáren. Jakýkoliv nedeklarovaný dovoz a vývoz keňské měny v hotovosti je trestný, převody v bankovním styku jsou relativně volné.

Peníze si můžete vybrat i v bankomatech, ty se nacházejí  ve všech větších městech nebo v turistických zónách při pobřeží. Cestovní šeky jsou přijímány v bankách i některých směnárnách.

1 USD = cca 100 KES
1 l balené vody 50-150 KES
2 dcl vína od 140 KES
Cola 60-150 KES
Plechovkové pivo 100 KES, láhvové pivo v obchodě 100 KES, v restauraci 120 a více KES
Pohlednice podle velikosti 45-85 KES
Známka na pohled do zemí EU 40-75 KES (dle velikosti pohlednice)

Historie

Historie Keni sahá milióny let do minulosti. Ve velké příkopové propadlině u jezera Turkana byly objeveny některé z nejstarších zkamenělin lidských bytostí staré 2,6 miliónů let.

Keňské pobřeží od nejstarších dob mořeplavectví lákalo obchodníky. V 8. století vznikly na pobřeží první arabské obchodní osady. Koncem 15. století vstoupili na území Portugalci. 1. z nich byl světoznámý cestovatel Vasco da Gama (důkazem toho je přístav v Mombase, pojmenovaný po tomco světoběžníkovi, ale i jeho socha, která stojí ve městě Malindi). Portugalci toužili ovládnout území, vzhledem k výhodné poloze. Přes přístav v Mombase totiž proudila celosvětová námořní obchodní cesta. Portugalskou nadvládu nad Keňou dodnes připomíná historická pevnost Fort Jesus (˅), kterou vybudovali, aby tak mohli město chránit před nájezdy Arabů. Ve druhé polovině 17. století se země dostala pod vliv ománského imána. V polovině 18. století se většina pobřeží dostala pod nadvládu ostrova Zanzibar. Zanzibarský sultán pronajal v roce 1895 půdu Britům a jejich vliv se rychle rozšířil i do vnitrozemí. Poté byla prohlášena britským Východoafrickým protektorátem a do roku 1904 byla spravována společně s Ugandou.

Přistěhovalo se zde mnoho Evropanů, kteří osídlili vysočinu. Evropané se zmocnili území Kikujů a Luů, aby zde mohli pěstovat kávu a čaj. Britové využívali levné africké pracovní síly ke stavbě železnice a hlídání plantáží.

V roce 1920 byla prohlášena britskou korunní kolonií.

Nespokojenost Keňanů přerostla v letech 1952 až 1959 v teroristickou vzpouru tajné nacionalistické společnosti Mau-Mau. Tisíce Afričanů zemřely.

Fort Jesus - Ve Fort Jesusu v přístavním městě Mombasa je dnes muzeum keňské historie. Pevnost postavili Portugalci roku 1593. Její silné vysoké zdi chránily pobřeží, které zabrali arabským obchodníkům na počátku 16. století. Pevnost se také používala jako vězení. Dnes je tato stavba hojným cílem turistů z celého světa.

Politika

Keňa je pluralitní republika i členem Commonwealthu a OSN. Prezident republiky je volen parlamentem každých 5 let.

Prvním prezidentem byl vůdčí africký nacionalista Jomo Kenyatta. Jeho strana byla Keňská africká nacionální unie (KANU). Kenyatta dobře spolupracoval se západními státy a tak se hospodářství v Keni zlepšilo. Zemřel roku 1978. Jeho nástupcem byl Daniel Arap Moi. Tito dva muži vykonali mnoho pro sjednocení jejích národů.

Seznam nejvyšších představitelů
12.12.1963-12.12.1964 – Malcolm John MacDonald – generální guvernér zastupující britskou monarchii jako hlava státu
12.12.1964-22.8.1978 – Jomo Kenyatta – prezident, KANU
22.8.1978-14.10.1978 – Daniel Toroitich arap Moi – úřadující prezident; KANU
14.10.1978-30.12.2002 – Daniel Toroitich arap Moi – prezident; KANU
30.12.2002 – 8.4.2013 – Emilio Mwai Kibaki – prezident; DP/NRC, PNU
od 9.4.2013 Uhuru Kenyatta – prezident

další volby budou probíhat v srpnu 2017

Podnebí a geografie

Keňa leží v rovníkovém a monzunovém pásmu. Na severu a severovýchodě jsou pouště a polopouště. U pobřeží je podnebí horké a vlhké. Období dešťů zde převládají v dubnu, květnu a červnu.

Nejteplejšími měsíci je únor a březen a nejchladnějšími červen a červenec, rozdíl je do 7 °C. Teploty se u Indického oceánu pohybují okolo 30 °C, Mombasa má průměrně 29 °C přes den, 22 °C v noci. Na severu, kde se nacházejí pouště, teploty přesahují 35 °C. Na zbytku území na plošinách je okolo 25 °C, teplota v Nairobi se pohybuje okolo 23 °C přes den, 14 °C v noci. Průměrná vlhkost vzduchu v Nairobi je 72 %, v Mombase 81 % a v Kisumu 69 %. Průměrná roční teplota moře u Mombase je 27 °C .

Vodstvo
Říční síť je slabě rozvinutá, řeky jsou rozvodněné jen v obdobích dešťů. Ty největší pramení na náhorních plošinách a ústí do Indického oceánu. Na severu a severovýchodě jsou spíše vysychající řeky. Viktoriino jezero (Ukerewe), největší v Africe, náleží Keni jen malou severovýchodní částí. Na severu je slané bezodtoké Rudolfovo jezero (Turkana). Nejdelší řekou je Tana, měřící 708 km. Keňa má 536 km dlouhé pobřeží. Vodní plochy tvoří 13 400 km² rozlohy země, což je 2,3 % z celé rozlohy Keni.

Příroda
V nadmořské výšce do 3000 m převládají savany. Ve vnitrozemí jsou většinou stepi či savany, na východě od jezera Turkana jsou pouště nebo polopouště. U pobřeží a na západě se nachází husté tropické pralesy, vzhledem k vyšším úhrnům srážek a dlouhodobé vlhkosti. Ve vyšších polohách nad 3000 m je porost nižší, horský. Rostou zde zejména senecie, lobélie, protei a další rostliny. Výše potom lišejníky a mechy a na vrcholu je už jen kamení nebo sníh.

Využití plochy: pastviny 37 %, lesy 30 %, orná půda 8 %, ostatní 25 %

V Keni je mnoho národních parků a rezervací. Mezi nejznámější patří rezervace Masai Mara či národní park Tsavo. V národních parcích žije široká škála zvěře, zejména lev, slon africký, žirafa, nosorožec, hroch obojživelný, buvol africký, zebra stepní, gazela, gepard štíhlý, levhard skvrnitý, antilopa, hyena skvrnitá a mnoho různých druhů ptáků.

Národní parky

Keňa je zemí, kde vzniklo všem dobře známé safari, jak ho známe dnes. Víte, že slovo „safari“ znamená ve svahilštině prostě a jednoduše „cesta“? Pojem safari začali používat již lovci divoké zvěře za dob kolonizace. Dnes je naopak zvířecí svět přísně chráněn a lov velké zvěře je v Keni celostátně zakázán. V 56 národních parcích a rezervacích v Keni tak můžete vidět spousty druhů divoké zvěře, ke kterým se můžete v safari vozech přiblížit doslova na několik metrů. Nezapomenutelným zážitkem pro Vás pak například bude sledovat z bezprostřední blízkosti lvici, jak si hraje s mláďaty, doslova cítit dech funícího nosorožce nebo pozorování skupiny slonů, kteří jdou k řece uhasit žízeň. Vrcholem safari je pak velká migrace, kdy v období mezi červencem a říjnem milióny pakoňů a zeber putuje do Masai Mary. Více o Národních parcích a rezervacích.

Doprava

Letecká doprava
Nejrychlejším způsobem, jak se do Keni dostat, je jednoznačně letecká doprava. V Keni se nacházejí dvě mezinárodní letiště. Prvním je Jomo Kenyatta International Airport, jež se nachází v těšné blízkosti Nairobi, druhým je Letiště MOI International, ležící asi 9 km od Mombasy. Obě tato letiště poskytují služby 24 hodin denně. Let do Keni trvá asi 8 hodin.

Domácí leteckou společností je Kenya Airways, která poskytuje pravidelné mezinárodní i vnitrostátní lety. Vnitrostátní lety poskytuje také Air Kenya, letecká safari zajišťuje Safarilink nebo Mombasa Air Safari.

Automobilová doprava
Pronájem automobilu je celkem levná záležitost, je ale potřeba si dát pozor na kvalitu a serióznost půjčovny. Automobil si můžete vypůjčit, pokud jste starší třiadvaceti let a máte praxi v řízení. Také je potřeba vlastnit mezinárodní cestovní pas a řidičský průkaz. V hlavní sezóně (o Vánocích a v létě) jsou ceny vyšší, mimo sezónu zase až o polovinu nižší. 

V Keni se jezdí vlevo. Maximální rychlost v obci je 50 km/h, na dálnicích 100 km/h, ale většina lidí pravidla nedodržuje. Policie nemá odpovídající technologie na testování opilých řidičů, proto je téměř zvykem, že se zde jezdí pod vlivem alkoholu.

Domácí řidiči jezdí vzhledem k problematické kvalitě silnic velmi rychle, nebezpečně a velmi často pod vlivem alkoholu. Při dopravních zácpách řidiči pravidelně přejíždějí do protisměru, semafory a příkazy jsou ve velké většině ignorovány.

Vozovky jsou obecně ve velmi špatném stavu, nerovné, úzké a přetížené. Očekávejte i nenadálé překážky ve formě kamenů, výmolů, zvířat i lidí. Vyhýbejte se cestování v noci, pokud to není nezbytně nutné. Řidiči používají v noci pouze dálková světla, což je při míjení takovéhoto vozidla velmi nepříjemné.

Autobusová doprava
Další variantou je autobus. Dálkové trasy můžete absolvovat v modernějších autobusech. Neexistují zde autobusové zastávky, autobus zastavuje všude tam, kde chcete vystoupit či nastoupit. Cena se odvíjí podle délky trasy. Dalším typem autobusů jsou barevné staré minibusy zvané Matatu. Tyto minibusy zde představují hlavní formu veřejné dopravy. Velmi často vezou až třikrát více cestujících. Jízda v takovémto přeplněném matatu je pak velmi kuriózní, když z vozu trčí hlavy, ruce i nohy. Některé vozy jsou ve špatném technickém stavu, ale jízda v něm je určitě nezapomenutelná a plná adrenalinu. Další variantou levné přepravy je takzvaný tuk-tuk, což je motorová tříkolka.

Taxi
Taxislužby zde provozují velké i menší dopravní společnosti, ale i soukromí dopravci. Jízdné by mělo být vždy dohodnuto předem, ještě před nástupem do auta. Vyhnete se tak pozdějšímu nepříjemnému smlouvání. Je lepší si rezervovat vůz telefonicky a do budoucna využívat služeb stejného taxikáře. Taxikáři za poplatek často dělají i průvodce.

Vlaková doprava
Železniční korporace v Keni provozuje železniční spojení mezi Mombasou a Nairobi. Vlaky odjíždí většinou večer a přijíždí na místo určení následující den ráno. Vlaky někdy nedodržují jízdní řád, ale většina vlakových souprav je moderní a pohodlná s bary a restauračními vozy. Jízdenky je nutné objednat v předstihu na nádraží v Nairobi nebo Mombase, dají se však zajistit i přes cestovní kanceláře. Nově byla v červnu 2017 zprovozněno rychlé vlakové spojení mezi Mombasou a Nairobi po nové železnici, kterou v rekordním čase postavili Čínani. Vlaky dosahují místy rychlosti až 120 Km v hodině.

Stravování

Na pobřeží a v turistických oblastech narazíte na většinu světových kuchyní. Populární jsou zde italské, indické, ale i čínské restaurace.

Turistické hotely rovněž nabízejí širokou škálu jídel z celého světa. Připraví Vám ale i něco z místní kuchyně, zejména dary moře. Zejména hotely na pobřeží nabízejí velké množství čerstvých ryb, krevet, krabů, kalamár a různých dalších mořských plodů.

Keňská kuchyně je odlišná než většina světových. Místní chudí domorodci vaří většinou z toho, co právě mají doma. Typickým keňským národním pokrmem je ugali. Ugali je kaše, která se připravuje z kukuřičné mouky a vody. Na stole je vždy servírovaná do místa, kde všichni přísedící mohou dosáhnout pravou rukou, takto se i pojídá. Používá se většinou jako příloha k masu nebo rybám. Dalšími typickými přílohami jsou matoke (vařené banány), chapati (suché chlebové placky), githeri (směs fazolí a kukuřice), kachumbari (zeleninový salát, nejčastěji připravovaný z nasekaných rajčat, cubule a octu), sukuma (rozmačkaná teplá zelenina). Místní však většinou jedí pouze samotné ugali, nebo jen přílohy samy o sobě.

Hlavní jídlo je ve svahilštině označováno jako chakula (chakula chema – dobrou chuť). Obvyklým jídlem je pečené maso na ohni. Maso takto připravené se označuje jako choma. dělí se pak dále dle druhu masa, např. Nyama Choma (skopové či hovězí maso pečené na ohni podávané se zeleninovou směsí nebo kukuřičnou kaší ugali), Kuku choma (kuře na ohni) atd.

Jako dezert se většinou podává ovoce, kterého je tady opravdu dostatek. Vybrat si můžete například z druhů ovoce jako jsou: ananas, papája, mango, melouny, avokádo, citrusové plody, granátová jablka a spousta dalších.

Narazit můžete i na zdejší čaj (chai), který je národním nápojem. V Keni se vyrábí také pivo pombe, které kvasí z banánů, prosa a bylinek nebo kokosové víno. Populární je také keňský bílý rum.

Suvenýry

Důležitou součástí pobytu v Keni je také nákup exotických suvenýrů. Keňa je velice rozmanitá země se spoustou krásných a zajímavých míst. K těmto místům se vážou určité předměty, díky kterým na svou dovolenou nikdy nezapomenete. Můžete vybírat ve specializovaných obchůdcích nebo tržištích, lepší je však kupovat přímo od místních prodejců na ulicích nebo na plážích. Pokud umíte smlouvat, obvykle se dostanete až na třetinu původní ceny.

Dřevěné sošky
Keňa je nejlepším místem pro nákup ručně vyráběných suvenýrů. K těm patří zejména Makonde. Jedná se o sošky z ebenového dřeva nejrůznějších velikostí a tvarů. Jsou to opravdu umělecké díla a každý kus je originál. Existují zde také obchodníci, kteří Vám nabídnou vyřezávané sošky ve tvaru, jaký si přejete - slona, hrocha, lva, žirafy nebo Afriky a navíc do této sošky vyryjí vaše jméno. Dalším velice hezkým suvenýrem jsou vyřezávané dřevěné masky, které ozdobí každý interiér.

Masajské výrobky
Mezi nejvíce oblíbené patří pestrobarevné korálkové ozdoby. Náramky, řetízky, prstýnky, opasky ozdobené perličkami a spoustu dalších nabízejí praví Masajové, kteří se potulují po turistických oblastech v tradičním oblečení. Už jen potkat samotného masaje je velkým zážitkem, a drobný šperk na památku si od něj koupí opravdu každý. Nutno také dodat, že perličky, kterými jsou tyto šperky ozdobené, se dováží z České republiky. To ale málokterý Masaj ví.

Další velice často pořizované suvenýry jsou předměty z kůže, hlavně masajské štíty a oštěpy. Tyto jsou potažené kravskou nebo kozí kůží a zbarvené do typických masajských barev. Při nákupu je nutné smlouvat. Jednak Masaje smlouvání velice baví a také díky tomu ceny na začátku velice nadsazují.

Šátky - Kanga, Kikoi
Kanga jsou pestrobarevné bavlněné ženské oděvy, které se prodávají v páru. Ženy si je obvazují kolem pasu, nebo si z nich zvláštním způsobem svazují šaty. Typické na nich je, že je zdobí krásná lidová swahilská přísloví. Tím se řadí k velice často pořizovaným suvenýrům z Keni.

Kikoi jsou barevné šátky, zhotovené ze silnější pruhované bavlny. Jedná se o velmi praktickou věc i pro všechny návštěvníky Keni. Je dobré pořídit si Kikoi na začátku dovolené. Přes den vám poslouží jako lehký ručník na pláž, večer jako přehoz, když začne foukat vítr. No a nakonec Vám zůstane jako skvělý suvenýr, nebo jako praktická věc na další dovolené.

Proutěné košíky a kabelky
Dalším velmi oblíbeným suvenýrem jsou sisalové košíky. K dostání jsou ve všech obchodech nebo na tržištích. Vybírat můžete z mnoha velikostí, barev, typů a tvarů. Oblíbené jsou hlavně kabelky pro dámy. Ty nejlepší kousky mají v sobě vetkaná vlákna z kůry baobabu.

Co si nepořizovat
Vždy se raději ujistěte, že nekupujete nic, co se nesmí vyvážet. Nekupujte hlavně výrobky z divoké zvěře a jiných chráněných zvířat (např. slonovina, kůže, korály, mušle). 

Obyvatelstvo

Obyvatelé se dělí na 50 různých etnických skupin, mezi nimi jsou nejpočetnější Kikujové. Ostatní kmeny mají podíl na celkovém obyvatelstvu jen okolo 10 %. 67 % obyvatelstva Keni žije ve vesnicích. 85,1 % všech Keňanů je gramotných, z toho 90,6 % muži a 79,7 % ženy. V zemi je velký podíl mladistvých, téměř polovině všech obyvatel nebylo ještě 20 let. Křesťanství vyznává ve městech 60 % populace, na vesnicích je rozšířen stále animismus. Jsou tu i menšiny hinduistů a muslimů.

V Keni je 281 800 lidí, kteří mají doma telefon a 6 500 000 lidí, kteří mají mobilní telefon. V Keni má 4 milióny lidí rádio a 1 milión lidí televizi. Telefonní předvolba je + 254. Keňa má 13 274 serverů. 1 054 900 lidí má přístup k internetu.

V Keni je nejvíce protestantů a římských katolíků. Protestanté tvoří 45 %, římští katolíci 33 %, muslimové 10 %, původní náboženství 10 % a ostatní 2 % obyvatelstva.

V Keni jsou dva úřední jazyky, angličtina a svahilština. Svahilština se stala úředním jazykem v roce 1963, kdy vyhlásila Keňa nezávislost na Velké Británii. Mluví se i arabsky nebo kmenovými jazyky.

Etnické složení 
Kikuyu 20,12 %
Luo 13,91 %
Luihya 13,28 %
Kamba 10,95 %
Kaleniju 10,88 %
Kisii 6,41 %
Meru 5,07 %
Mijikenda 4,76 %
Somalané 2,29 %
Turkana 1,86 %
Maasai 1,42 %
Embu 1,08 %
Taita 1,00 %
Iteso 0,78 %
Kuria 0,54 %
Tharaka 0,45 %
Bere 0,45 %
Pokomo 0,32 %
Oromo 0,31 %
Bajuni 0,22 %
Nderobo 0,19 %
Rendille 0,17 %
Orma 0,15 %
Gabbra 0,15 %
Svahilové 0,09 %
Njempsi 0,06 %
Taveta 0,06 %
Sakuya 0,04 %
Bani 0,03 %
Sanye 0,03 %

Města
33 % obyvatelstva Keni žije ve městech. Zbývajících 67 % na venkově. Hlavním a největším městem Keni je Nairobi. Má více než čtyři miliony obyvatel. Nachází se na jihozápadě území na náhorní plošině. Nairobi se uvádí jako nejmodernější město východní Afriky. Jižně od města je národní park Nairobi. Mombasa je druhé největší město. Poslední oficiální statistiky uvádějí, že Mombasa má zhruba  800 000 obyvatel. Kisumu je třetí největší město v Keni. Žije zde 350 000 obyvatel. Leží v západní Keni u Viktoriina jezera.

Seznam 10 největších měst podle pořadí z roku 2010
Nairobi 3 138 369 obyvatel
Mombasa 966 000 obyvatel
Kisumu 388 311 obyvatel
Nakuru 307 263 obyvatel
Eldoret 289 351 obyvatel
Ruiru 238 794 obyvatel
Machakos 166 367 obyvatel
Mewru 146 986 obyvatel
Nyeri 130 562 obyvatel
Kitale 115 957 obyvatel