Namibie

Hlavní město: Windhoek (170 tisíc obyvatel)
Úřední řeč: angličtina
Náboženství: křesťanství

Namibie je republika, kterou najdeme na západě jižní Afriky. Hlavním městem Namibie je Windhoek. Severním sousedem je Angola, jižním Jihoafrická republika, na severozápadě Namibie sousedí se Zambií a na západě Namibii omývá Atlantský oceán. Celková rozloha Namibie je 824 292 km2 a má asi 2 miliony obyvatel. Původní název Namibie byl Německá jihozápadní Afrika. V roce 1990 však získala nezávislost, a to od Jihoafrické republiky, která ji pod názvem Jihozápadní Afrika spravovala. Namibie je známá hlavně rozsáhlou pouští Namib, která se rozkládá na pobřeží. Téměř 45 % země tvoří pastviny a savany. Namibie nabízí velmi bohatou přírodu, krásná města i divokou zvěř. 

Historie
V 19. století Namibii kolonizovali Němci. Domorodcům byl zabavován dobytek. Kmeny Hererů a Namů se však chtěly Němcům postavit, a tak v roce 1904 proti nim kmeny povstaly. Bohužel to mělo za následek tři roky trvající genocidu. Během povstání zemřelo asi 65 000 z celkového 80 000 Hererů a polovina Namů. Zbytek byl uvězněn v koncentračních táborech, kde pracovali jako otroci. V roce 1915 obsadila tuto německou kolonii Jihoafrická unie. Bílé obyvatelstvo Jihozápadní Afriky bylo v Jihoafrickém parlamentu. V roce 1926 vzniklo Zákonodárné shromáždění. Domorodé obyvatelstvo však aktivní ani pasivní právo nemělo povoleno. První projevy namibijské lidové iniciativy se objevily až v 50. letech jako odborová hnutí. V Jihoafrické unii se také formovala Organizace studentů Jihozápadní Afriky. Právě z řad těchto studentů vyšli pozdější představitelé, kteří se zasloužili o vznik politické a nacionalistické až radikální alternativy nenárodní politiky. Po dlouholeté snaze OSN, Západní styčné skupiny a USA, Namibie vyhlásila dne 21. 3. 1990 svou nezávislost. Hlavním v boji za nezávislost byla Lidová organizace Jihozápadní Afriky v čele se Samuelem Nujomou. Posléze se stal prezidentem. Od roku 2005 prezidentskou funkci opouští, ale stále zůstává nejvlivnějším politikem Namibie.

Informace před cestou
Na co byste si měli dát pozor před cestou do Namibie.

Víza – pro vstup do země je vyžadován cestovní pas, jehož platnost musí být alespoň 6 měsíců po návratu z plánované cesty. Víza vydávají zastupitelské úřady Namibie v zahraničí. Ambasáda Namibie se nachází ve Vídni. Toto vízum nelze získat na pozemních hraničních přechodech a na letišti.

Ubytovací voucher – podle informací od Namibia Tourism Board se všichni turisté musí prokázat potvrzením o rezervaci ubytování v Namibii (vouchery na ubytování). To platí i pro turisty cestující po vlastní ose.

Očkování – při cestování do Namibie nejsou povinná žádná očkování. Oficiální je mezinárodní očkovací průkaz s očkováním proti žluté zimnici sice pouze doporučován, v praxi však bývá často vyžadován,  přejíždíte- li ze země, kde se žlutá zimnice vyskytuje. U dětí mladších 5 let je vyžadován doklad o očkování proti dětské obrně. Dále se doporučují antimalarika (hlavně v oblasti Etosha, Caprivi a Owambu). 

Doporučená očkování: žloutenka A + B, břišní tyfus a tetanus – kontrola o přeočkování.

Více informací o očkováních naleznete na stránkách očkovacího centra ZDE. Při zakoupení zájezdu z naší nabídky získáte poukaz na bezplatnou 30 ti minutovou konzultaci ve Vámi vybrané pobočce očkovacího centra.

Celní předpisy – bezcelně můžete dovážet na osobu starší 16 let: 1 l destilátu, 400 ks cigaret nebo 50 ks cigár či 50 ks doutníků nebo 250 g tabáku, 2 litry vína, 50 ml parfému a 250 ml toaletní vody. Povinná směna valut není zavedena, všude můžete platit jihoafrickými randy. Co se týče vývozu minerálů, zemědělských produktů, masných a rybích produktů, je nutné povolení. Přísný zákaz odchytu volně žijící zvěře a sběru rostlin.

Peníze
Zákonným platidlem jihoafrického státu Namibie je namibijský dolar. Ten je přijímán téměř všude. V bankách, ve většině hotelů, restaurací i obchodů se přijímají kreditní karty. Hotovostí se platí na benzínových stanicích, kde se kreditní karty nepřijímají. Přijímány jsou karty Visa i Master Card. Jeden dolar se skládá ze sta centů. Kromě dolaru je možné v Namibii používat i jihoafrický rand.

1 NAD = 1, 90 Kč

Namibijské mince mají hodnoty 5, 10, 50 centů, dále 1 a 5 dolarů. Bankovky jsou tisknuty v hodnotách 10, 20, 50, 100 a 200 dolarů.

Doprava
Pokud chcete v Namibii řídit auto, je třeba mít u sebe řidičský průkaz náš – český, ale i mezinárodní. V Namibii se jezdí vlevo a zajímavostí je, že v křižovatkách je na všech stranách stopka. Přednost má ten, kdo přijede první. Povinností je používání bezpečnostních pásů. Čerpací stanice jsou v Namibii u hlavních cest, takže je určitě lepší pokud cestujete po vlastní ose, mít s sebou zásoby. Do pouští se rovněž doporučuje vůz s pohonem na všechny čtyři kola. Trasy v Namibii jsou velmi dobře udržované, ale pozor si řidiči musí dát na zvířata, zejména ve večerních hodinách. Menší komplikace mohou nastat v období dešťů. Dále je možno se přepravovat autobusem, ale to pouze mezi městy Windhoek a hlavními centry Namibie a JAR (Windhoek – Kapské Město, Johannesburg, Victoria Falls, Swakopmund). Minibusem se jezdí z hlavního města Windhoek do Swakopmundu a Walvis Bay, dále také mezi Oshakati a Keetmanshoop. Využít můžete ve velkých městech také taxíky. Železniční doprava je zde poměrně kvalitní. Trasa spojuje Windhoek se Swakopmundem na západě a na severu s Tsumeb. Co se týče letecké dopravy, tak ta létá do všech velkých měst. Air Namibia létá každý den z německého Frankfurtu. Fungují zde i domácí lety.

Stravování
V Namibii je velmi zažitá a oblíbená německá kuchyně – bavorské pivo, jablečný závin nebo třešňový dort ad. Zajímavé však je, že každá etnická skupina v Namibii nabízí vlastní pokrmy. Kuchyně je zde tedy velmi zajímavá. Velmi vyhledávanými a proslulými specialitami jsou ústřice z Luderitzu a chřest ze Swakopmundu. Pochoutkou jsou také houby omajowa, které rostou v období dešťů. Maso se zde nejčastěji upravuje na otevřeném ohni. Co se týče ovoce a zeleniny, tak ta zde dozrává v období zimy (květen – září). Mimo toto období je dovážena z JAR. Co se týče pitné vody, ta je zde velmi kvalitní kromě odlehlejších vesnic. Hotely nabízí klientům balenou vodu. Nákupní centra se nachází ve větších městech jako Windhoek, Swakopmund, Walvis Bay, Luderitz ad. Nabídka potravin je velmi kvalitní a rovná se našemu standardu. Kromě tradičního masa lze zakoupit i zvěřinu (antilopy ad.). je třeba upozornit, že v menších vesnicích najdete jen základní potraviny, proto je lepší nakupovat ve větších městech. Pro nákup alkoholu zde existují zvláštní obchody (Bottle Stores). Najdete zde pivo, víno i tvrdší alkohol. Alkohol zde převážně koupíte za nižší cenu než v Evropě, proto se oplatí nic nedovážet. Navíc Jihoafrické víno je vyhlášenou pochoutkou.

Příroda
V Namibii můžeme najít zejména velká zvířata jako slony, buvoly, nosorožce, gepardy, žirafy, lvy, antilopy. Nachází se zde asi 240 druhů savců a 250 druhů plazů. Velké množství je zde i ptáků. Co se týče flóry, tak můžeme najít velmi mnoho druhů stromů, lišejníků a také žijící fosilní rostlinu Welwitschia miralibis.

Ekonomika a průmysl
Je nutné říci, že na africké poměry má Namibie poměrně slušnou síť silnic. Většina zboží se do země dováží skrz přístav Walvis Bay. V Namibii se těží zejména zinek, uran, stříbro, měď, olovo, zlato, rudy. Země je velmi významným producentem diamantů. Co se týče mezinárodního obchodu, tak ten je svázán zejména s JAR. Nejvíce lidí je zde zaměstnáno v zemědělství. Funguje zde i důlní průmysl.

Obyvatelstvo a jazyk
Z 50% jsou Namibijci většinou příslušníky Ovambského kmene. Dále jsou to Kavangové (9 %), Hererové (7 %), Damarové (7 %), Namové (7 %) a Sanové (3 %). Bělošské obyvatelstvo tvoří asi 7 % populace. Jde hlavně o potomky Portugalců, Britů, Němců, Francouzů a Nizozemců. 82 % obyvatel jsou křesťané. 75 % Namibijců je gramotných. Zajímavostí je, že Namibie má nejnižší hustotu zalidnění na světě (1 km2 / 2, 5 osob). Průměrný věk Namibijců je 50 let.

Úředním jazykem je angličtina. Do roku 1990 to byla ještě němčina a afrikánština, dnes jsou uznanými regionálními jazyky ještě spolu s Oshiwambo. Právě polovina obyvatel má jako svůj první jazyk Oshiwambo. Nejvíce se mluví afrikánštinou, ale u mladé generace je to už angličtina. I přestože je angličtina oficiálním jazykem, běloši zde mluví hlavně afrikánsky a německy. Němčina je totiž stále hlavním jazykem obchodu.

Podnebí a čas 
Namibie se nachází na jižní polokouli a v lednu vrcholí léto, v červenci naopak zima. Namibie má nejsušší klima v celé Africe. Vlhkost vzduchu je v zimním období pouze 10 %, v letním období potom od 50% do 80 %. Nejvyšší teploty zde bývají od prosince do ledna. Teploty v letním období se pohybují od 18 do 35 stupňů. Teploty v zimním období (červen – srpen) se pohybují od 18 – 22 stupňů. Období dešťů zde počíná v lednu a končí v dubnu. Období největšího sucha je mezi květnem a říjnem. V období letního času u nás, je v Namibii pouze o hodinu méně. V zimním čase je čas shodný.

Služby
Co se týče zdravotnických služeb, tak ty jsou v Namibii opravdu kvalitní. Zdravotnická zařízení ve větších městech jsou na mezinárodní úrovni. Uzavření pojištění je nutné. Jen ve Windhoeku se nachází tři nemocnice, v odlehlejších místech je péče zajišťována letecky nebo silniční dopravou.

Co se týče cen, tak oproti jiným africkým zemím je Namibie dražší, ale i přesto nepatří mezi drahé destinace. Pokud nebudete nároční na ubytování a postačí Vám obyčejnější a jídlo si budete kupovat v místních obchodech, neutratíte mnoho. Pokud stojíte o komfort, cestování taxíkem, luxusní restaurace a ubytování, je nutné si připlatit. Ubytovat se můžete nejen v hotelech, ale také v kempech. Zejména v parcích (Etosha atd., je jich dostatek v různé cenové relaci). Restaurace se nachází hlavně ve větších městech a právě kvůli německému vlivu zde najdete i evropská jídla.

Města
Windhoek
Hlavní město Namibie, 322 500 obyvatel. Historie hlavního města Windhoek souvisí s Německem a dosud je zde jeho vliv znát nejen ve stravování, ale také v architektuře. Nádraží z 20. století je tím jasným dokladem stejně jako tři velké budovy připomínající hrad, které byly navrženy německým architektem Wilhelmem Sanderem. V současnosti zde sídlí velvyslanectví.  Generál Curt von Francois zvolil v roce 1890 Windhoek jako svou základnu. Domorodci zde na jeho příkaz postavili pevnost zvanou Alte Feste – dodnes funguje jako muzeum pro turisty. Turisté před pevností najdou i pomník německých vojáků a zelený park. Ve Windhoeku se nachází mnoho výškových budov, Národní divadlo, galerie i muzeum.

Další města:
Walvis Bay 62 000 obyvatel,
Rundu 62 000 obyvatel,
Swakopmund 44 725 obyvatel,
Oskahati 34 500 obyvatel.
Ostatní města mají méně než 20 000 obyvatel.

Zajímavá místa

Národní park Etosha
Národní park Etosha je unikátní. Park je unikátní právě kvůli solné pánvi, která je tak velká, že může být dokonce vidět až z vesmíru. Tento park je nejvíce přístupnou rezervací v Namibii a Jižní Africe vůbec. Bohatá zvěř se seskupuje u napajedel a umožňují tak nezapomenutelný zážitek pro návštěvníky. V parku je také možnost využít široké škály ubytování, restaurací, obchodů atd. Etosha nabízí kompletní kontrast otevřených pastvin se zvěří, již zmíněnou masivní pánev o rozloze 4731 km2. Zajímavá je i krajina s Mopani stromy a rostlinami. Ze zvířat zde můžeme najít žirafy, leopardy, lvy, černé nosorožce. Velmi hojně se zde objevují ptáci a v období dešťů, kdy se solná pánev naplní vodou, se objevují hejna plameňáků.

Pobřeží koster
Leží na severozápadě Namibie. Táhne se asi 500 km a při pohledu z letadla vypadá naprosto úžasně. Toto území je pokryto písečnými dunami, které jsou součástí pouště Namib, podle níž se mimochodem tato země jmenuje. Lodě, které plují podél pobřeží koster, musí čelit velmi zrádným proudům a mnoho námořníků zde přišlo o své životy. Podobně jsou na tom i piloti. Švýcarský pilot Carl Neuer tady beze stopy zmizel roku 1933. Novinář, který komentoval celou tragickou situaci, nazval toto místo právě Pobřežím koster a tento název se užívá oficiálně.

Swakopmund
Swakopmund je přístavním městem v západní části Namibie a na pobřeží Atlantského oceánu. Nachází se 378 km od hlavního města Namibie Windhoek a 40 km od Walvis Bay v poušti Namib. Zajímavostí je, že je to jedno z mála míst, kde se mluví něměcky. Dále se zde mluví anglicky a afrikánsky. Proudí zde studený proud z Atlantiku, takže je zde chladnější a sušší klima. Proto je zde například v lednu asi 25 stupňů a v červenci jen 15.

Walvis Bay
Walvis Bay je nejhlavnějším přístavním městem v Namibii. Nachází se zde mnoho rybářských lodí, nákladních lodí i parníky. Nejzajímavější je však Walvis Bay laguna s nejrůznějšími druhy ptáků, rekreačními možnostmi, restauracemi, ubytováním, plavby za delfíny apod. Právě tato laguna je hlavním důvodem, proč turisté toto město navštěvují. V laguně je taktéž postavena restaurace na chůdách. Je to vynikající místo, kde si můžete jak vychutnat jídlo, tak se kochat pohledy na ryby, ptáky a další. Walvis Bay se nachází asi 30 km od města Swakopmund.

Namib Desert
Poušť Namib je pobřežní pouští a k jejímu vzniku přispívá studený Benguelský proud, který proudí právě kolem pobřeží Namibie směrem na sever. Poušť Namib má rozlohu asi 124 000 km 2.   V této poušti se v určité nadmořské výšce nachází mlžná vrstva, která poskytuje výživu a vláhu rostlinám a živočichům. V poušti dokonce přežijí i zvířata jako antilopa či slon africký.