Horské gorily
Horské gorily byly poprvé objeveny asi před sto lety německým badatelem Robertem von Beringei, podle kterého jsou také gorily pojmenovány Gorilla beringei beringei. Gorily se nacházejí již jen na pár místech, jedním takovým je pohoří Virunga na hranicích Rwandy, Ugandy a Konga. Žijí pouze v deštných pralesech a ve výšce mezi 2200 – 4000 m.n.m. Na území Rwandy je můžete nalézt v parku Parc National des Volcans, v Ugangě v parku Bwindi a Ruwenzori. Na světě je v současné době pouze asi 630 exemplářů gorily horské.
Gorily žijí v malých tlupách a živí se téměř výhradně rostlinnou stravou. Gorilí tlupa může čítat na 30 jedinců a vládne zde přísná hierarchie. Dominantní roli zastává nejstarší samec, který rozhoduje v tlupě v podstatě o všem. Jejich mimika a chování se nápadně podobá lidem. Jejich vztahy jsou láskyplné a ohleduplné.
Samec dorůstá do velikosti okolo 180 cm až do 2 metrů. Jsou známy exempláře, které mají i přes dva metry. Hmotnost dospělých samců se pohybuje okolo 150 – 200 kg. Samice jsou menší, dorůstají do výšky asi 150 cm při 70 až 110 Kg. Samci jsou na hřbetě zbarveni stříbrošedě.
Setkání s gorilami v jejich přirozeném prostředí je úchvatný zážitek. Pozorovat z bezprostřední blízkosti tvora, který je nejvíce podobný člověku, rozpoznávat jejich nálady a mimiku, která je prakticky stejná jako lidská, na to člověk nikdy nezapomene. Pohled do gorilých očí je zkrátka kouzelný.