Rwanda

Rwanda, oficiálně Rwandská je malý vnitrozemský stát ve Střední Africe. Sousedí s Ugandou (na severu), Tanzanií (na východě), Burundi (na jihu) a s Kongem (na západě). Státu ležícímu v oblasti velkých jezer se díky hornatému povrchu přezdívá "Země tisíců kopců".

Hlavním důvodem návštěvy tohoto úchvatného státu je bezesporu cesta za volně žijícími horskými gorilami. Existují už jen čtyři země, ve kterých můžete navštívit horské gorily, a jsou jimi Uganda, Rwanda, Kongo a Demokratická republika Kongo. Na světě poté žije už jen okolo 880 jedinců (údaj z konce roku 2012).

Jedinečná je i návštěva okolí jezera Kivu s krásnými plážemi a výhledem na čtyřtisícové vulkanické vrcholy.

Rwanda prodělala občanskou válku, jejíž průběh byl také popsán v knize "Hotel Rwanda", který byl později i zfilmován. Země se z války vzpamatovala a nyní je již otevřená svým turistům, památka na genocidu, která zde proběhla je však nadále v živé paměti.

Za zmínku stojí také návštěva muzea v hlavním městě Kigali. Kigali genocide memorial centre.

 

Informace před cestou

Na co byste si měli dávat pozor, když cestujete do Rwandy.

Víza - Cestovatel musí mít platný cestovní pas (platný min. 5 měsíců po plánovaném odjezdu z Rwandy).  O vízum lze zažádat na Velvyslanectví Rwandy v Berlíně, nebo také online. Vízum se uděluje na 30 dní a jeho cena je cca 30 USD. Vízum se platí přímo na hranicích nebo na letišti. V případě cesty do Rwandy Vám budeme při vyřízení víz asistovat.

Očkování – Při cestování do Rwandy je zapotřebí mít očkování proti žluté zimnici a platný mezinárodní očkovací průkaz. Ostatní očkování jsou pouze doporučená.

Doporučená očkování: žloutenka A a B a břišní tyfus. 

Více informací o očkováních naleznete na stránkách očkovacího centra ZDE. Při zakoupení zájezdu z naší nabídky získáte poukaz na bezplatnou 30ti minutovou konzultaci ve Vámi vybrané pobočce očkovacího centra. 

Celní předpisy - Vývoz, průvoz i dovoz jakýchkoliv předmětů pocházejících nebo vyrobených z divoké zvěře (trofeje, výrobky ze slonoviny nebo z kůže chráněných druhů zvířat, ale i např. mořské fauny) je trestný, vývoz živých divokých zvířat, hmyzu nebo rostlinných druhů bez zvláštního povolení je přísně zakázán.

Peníze a orientační ceny

Oficiálním platidlem ve Rwandě je rwandský frank (RWF) který se dále dělí na 100 centimů. Pro jejich nízkou nominální hodnutu se však již nerazí.  V oběhu jsou bankovky o hodnotě 5000, 1000, 500, 200, 100  RWF. Dále jsou to drobnější měděné mince o hodnotě 50, 20, 10, 5 a 1 RWF.

100 RWF = 3,11 CZK

Historie

Teorie o vzniku Rwandského státu se různí. Některé zdroje uvádí, že Rwanda byla založena již na konci 13. století, kdy do země přišli tzv. Tutsiové, kteří byli pastevci dobytka, a založili zde království. Dalšími původní obyvately byly zemědělsky orientovaní Hutuové a pygmejci (Twa).

Všechny skupiny žily pospolu v míru, sdíleli stejnou řeč a vytvářeli i stejné tradice a kulturu. Nicméně již v dávné minulosti vznikalo napětí, díky vyššímu, feudálnímu postavení Tutsiů, jakožto vládců země.

Od roku 1898 byla Rwanda pod nadvládou německa a během 1. světové války zase pod nadvládou Belgie, kteřá již při moci zůstala. V letech 1923 to jen potvrdila OSN, která oficiálně svěřila Rwandu a Burundi do její moci pod názvem Ruanda Urundi. Rwanda získala nezávislost zpátky v roce 1963.

Evropané přinesli do země mnoho změn, vybudovali infrastrukturu, silnice, školy avšak přinesli do země i nové zbraně. Evropané také svým způsobem rozpoutali mezi dvěma největšími skupinami (Tutsiové a Hutuové) nenávist, kdy z Tutsiů udělali vládce země, kteří mají nadvládu mezi ostatními rasami.

Tato nenávist a následný boj o moc vyústila až v občanskou válku a následnou genocidu, která si vyžádala na 800 000 mrtvým rwanďanů. Celá situace vznikla tak, že kmen Hutuů se postupně dostával k moci, díky volbám a snažili se vymýtit doposud výše postavný kmen Tutsiů.

Situace ve Rwandě je již stabilní a stát je plně otevřen svým turistům.

Příroda

Rwandě se také přezdívá výstižně „země tisíce kopců“ a to díky vulkanickému původu. Při cestě po této zemi pojedete přes kopce a hory, deštné pralesy, savany s bušemi, velké jezera a vulkány. Země má pět velkých jezer - Ihema, Kivu, Hago, Mihindi a Rwanyakizinga, největší deštný prales východní a střední Afriky - Nyungwe Forest National park, který pochází už z doby ledové. Řeka Akagera, která se nachází ve stejnojmenném národním parku, je jedna z hlavních pramenů Nilu.

Západ a střed země je tvořen nekonečnými vrcholky hor se spoustou. Nachází se zde také známý park „Parc national des Volcans“ kam míří mnoho turistů za několika posledními rodinami horských goril na světě. Východ země pak tvoří z velké části velké jezero Kivu a také široké pláně plné divoké zvěře.

Rwandská příroda je také rájem pro pozorovatele ptáků, žije jich zde totiž více než 700 druhů a zdejší ptactvo tvoří asi třetinu z celkového množství ptáků v Africe.