Tanzanie
Vítejte v Tanzanii, v zemi nekonečných možností, překrásných pláží na Zanzibaru a divokého safari v Tanzanii.
Tanzanie je země na východním pobřeží střední Afriky, vznikla sloučením dvou původně nezávislých států - Tanganiky, ležící u stejnojmenného jezera, a Zanzibaru. Na severovýchodě s ní sousedí Keňa, na severu Uganda, na severozápadě Rwanda a Burundi, na západě Kongo, na jihozápadě Zambie a Malawi a na jihu Mosambik.
Tanzanie Vám toho může nabídnout opravdu mnoho. Najdete zde nejlepší a nejznámější národní parky na světě, nejvyšší a nejdrsnější horu celého afrického kontinentu, nádherné pláže a historii v podobě Zanzibaru.
Kde jinde máte tu možnost zamířit do obrovského kráteru plného volně žijící zvěře a vidět tak všechny predátory a jejich potencionální kořisti pohromadě? (Ngorongoro)
Každoročně můžete v Tanzanii také sledovat tzv. velkou migraci, která probíhá vždy od přelomu července a srpna až do října. Neuvěřitelné masy zvířat, zejména pak milióny nostalgicky známých pakoňů žíhaných, zeber, žiraf ad. se rok co rok vydávají na svou pouť napříč africkým kontinentem. Když vypasou svoji potravu v Serengeti, přesouvají se pakoně, mnoho dalších druhů antilop a zebry do severnější Masai Mary. Spolu s kopytníky se přesouvají i žirafy, sloni, lvi, levharti, gepardi, hyeny a také supi, čápi marabu a další mrchožrouti. Migrují za potravou z jižní části Serengeti směrem na sever, do keňské národní rezervace Maasai Mara.
Hned několik míst je v Tanzanii zapsáno do seznamu UNESCO - Stone Town v Zanzibaru, kráter Ngorongoro a národní parky Sealous, Serengeti a Kilimandžáro.
Informace před cestou
Na co byste si měli dávat pozor, když cestujete do Tanzanie.
Víza - Cestovatel musí mít platný cestovní pas (platný min. 6 měsíců po plánovaném odjezdu z Tanzanie). Vízum lze vyřídit po příletu na letišti za poplatek 50 USD. Je doporučeno mít tyto peníze nachystány předem a přesně, neboť imigrační úředník odmítá rozměňovat bankovky o vyšší nominální hodnotě. Poplatek musí uhradit každá osoba žádající o vízum. Vízum má platnost 3 měsíce.
Očkování – Při vstupu do země a zejména do Zanzibaru je vyžadován mezinárodní očkovací průkaz s očkováním proti žluté zimnici. To je potřeba také, když vstupujete na pevninskou část Tanzanie z některého z afrických států. Při cestování do Tanzanie nejsou povinná žádná další očkování.
Doporučená očkování: žloutenka A a B a břišní tyfus.
Více informací o očkováních naleznete na stránkách očkovacího centra ZDE. Při zakoupení zájezdu z naší nabídky získáte poukaz na bezplatnou třicetiminutovou konzultaci ve Vámi vybrané pobočce očkovacího centra.
Celní předpisy - Je zakázáno vyvážet rostliny, škeble, korály atp. Vývoz, průvoz, ale i dovoz jakýchkoliv předmětů pocházejících nebo vyrobených z divoké zvěře (trofeje, výrobky ze slonoviny nebo z kůže chráněných druhů zvířat, ale např. i mořské fauny) je trestný. Vývoz živých divokých zvířat, hmyzu nebo rostlinných druhů bez zvláštního povolení je přísně zakázán.
Peníze a orientační ceny
Platidlem v Tanzanii je tanzanský šilink (TZS). V oběhu jsou bankovky o hodnotě 500, 1000, 2000, 5000, 10000 šilinků. Dále jsou to drobnější měděné mince o hodnotě 1, 5, 10, 20, 50, 100, 200 šilinků. V praxi se v oběhu však vyskytují jen mince nejvyšších hodnot - 50, 100, 200 šilinků
100 TZS = cca 1,19 Kč
Historie
Historie Tanzanie sahá přibližně 2 miliony let do minulosti, kdy zde byly objeveny první známky osídlení. V 1. století našeho letopočtu místní obyvatelé rozvinuli obchod s Arábií a Indií. V 8. století se území dnešní Tanzanie zmocnili Arabové, kteří si svou vládu udrželi dlouhou dobu, až do 16. století. V období 16. století rovněž vznikala tzv. svahilská kultura a to mísením místních národů, Arabů a Indů. Swahilská kultura zasahovala zejména pobřeží dnešní Tanzanie a Keni a pojem „svahilské pobřeží“ se dochoval dodnes.
Prvním Evropanem a objevitelem, který zde zavítal, byl podobně jako v Keni, Portugalec Vasco de Gama. Portugalsko nedlouho poté převzalo otěže vlády.
Území Tanzanie bylo v letech 1880 až do roku 1919 rovněž německou kolonií, která však po prohrané 1. Světové válce přenechala správu Anglii. V 60. letech minulého století se Tanganyika osamostatnila a od roku 1964 ji známe již jako Tanzanii, když se spojily Tanganyika a Zanzibar a vytvořili tak jeden stát.
Angličtina na tomto území přetrvala a stala se zde úředním jazykem.
Politika
Tanzanie vznikla r. 1964 unií Tanganiky (původně německá kolonie, po první světové válce pod správou Velké Británie, nezávislá od r. 1961) a Zanzibaru. První prezident Julius Nyerere vládl do r. 1985. Jeho vláda se po politické stránce vyznačovala vynucenou stabilitou, jeho socialistické experimenty čínského typu spolu s podporou osvobozeneckých hnutí v Angole, Mozambiku, ale zejména Ugandě však zemi ekonomicky zničily. Pod tlakem donorů došlo r. 1992 k zavedení systému více politických stran. První pluralitní volby se konaly r. 1995 a na pevnině v nich s převahou zvítězila CCM. (Problematická situace přetrvává na Zanzibaru, který tradičně vykazuje odstředivé tendence.)
Ve volbách r. 2000 s více než 70 % hlasů zvítězil dosavadní prezident Benjamin Mkapa; jeho strana CCM pak získala 206 křesel z celkově volitelných 231. Ve všeobecných volbách v říjnu 2005 zvítězil dosavadní ministr zahraničních věcí J. M. Kikwete. Jeho příznivci u něho oceňují relativně nízký věk (54 let) a očekávají, že zavede dalekosáhlejší reformy, které dokončí transformaci země ze socialistického systému, který zavedl otec zakladatel a první prezident Nyerere. Jeho dosavadní střídmý způsob života rovněž naznačuje, že se bude zasazovat o vymýcení korupce.
Seznam nejvyšších představitelů
9.12.1961-9.12.1962 – Sir Richard Gordon Turnbull – generální guvernér zastupující britskou monarchii jako hlava státu
9.12.1962-5.11.1985 – Julius Kambarage Nyerere – prezident; TANU, CCM
5.11.1985-23.11.1995 – Ali Hassan Mwinyi – prezident; CCM
23.11.1995-21.12.2005 – Benjamin William Mkapa – prezident; CCM
od 21.12.2005 – Jakaya Mrisho Kikwete – prezident; CCM
Podnebí
Tanzánie leží v blízkosti rovníku, takže se dá říci, že výkyvy mezi jednotlivými sezónami nejsou extrémní.
Vládne zde klima tropické, které ovlivňuje nadmořská výška. Na pobřeží je klima horké a vlhké a ve vnitrozemí je teplé a suché. Každým rokem je v Tanzanii tzv. období dešťů, které trvá od dubna do května. I tyto měsíce však mají své kouzlo.
Průměrná teplota mezi lednem a březnem se pohybuje okolo 30 °C (období sucha) a od dubna do listopadu se teploty sníží na 26 °C (období dešťů). Severozápadní vysočiny jsou chladné a s dešťovými přeháňkami se zde setkáte od listopadu do prosince a od února do května.
Národní parky
Safari v Tanzanii se stalo opravdovým pojmem. Tanzanie má neobvyklé množství národních parků a přírodních rezervací, ve kterých žijí miliony zvířat. Některé z nich jsou světově proslulé, například Arusha, Serengeti, Ngorongoro nebo Gombe.
Parky se rozdělují na severní a jižní okruh. Jižní parky jako Sealous, Mikoni nebo Ruaha nejsou tak známé a díky své poloze nejsou tak hojně navštěvovány. Můžete zde zažít opravdové divoké safari, které není poznamenáno masovým turistickým ruchem. Můžete tak zažít doslova pravou Afriku.
Oproti tomu světové známé parky jako Serengeti, Ngorongoro a Mt. Kilimanjaro jsou navštěvovány hojně. Je zde také mnohem vyvinutější infrastruktura a cesty v parcích jsou udržovány v mnohem lepším stavu. Stejně jako se zde nachází více ubytovacích kapacit a možností všeobecně.
Obyvatelstvo
Pevninské obyvatelstvo tvoří z 99 % Afričané (ze kterých 95 % pochází z etnické skupiny Bantu, skládající se z více než 130 černošských kmenů – mezi hlavní patří Sukumové, Haya, Nyakyusa, Nyamwezi a Chagga) ostatní obyvatelstvo tvoří 1 % (skládá se z Asiatů, Evropanů a Arabů).
Zanzibar – většina obyvatelstva je svahilského původu, významné menšiny: Indové a Arabové.
Na pobřeží Tanzanie obyvatelé vyznávají islám již od 8. století. Muslimky nedbají na zahalení, nosí jenom šátek, který nechává zcela odkrytý obličej. Muži nosí typické muslimské hábity nebo normální oblečení. Asi jedna třetina obyvatel vyznává křesťanství. Obyvatelé jsou hluboce věřící a pravidelně navštěvují nedělní mše. Muslimové a křesťané se navzájem respektují. Krajina povoluje i smíšená manželství.
Města
Dar es Salaam - 2 500 000 obyvatel
Mwanza - 223 000 obyvatel
Dodoma - hlavní město - 204 000 obyvatel
Tanga - 184 000 obyvatel
Zanzibar - 158 000 obyvatel