Zimbabwe

Hlavní město: Harare 
Úřední řeč: angličtina
Náboženství: křesťanství
Měna: americký dolar

Zimbabwe je vnitrozemským státem na jihovýchodě Afriky. Jeho sousedem je na východě Mozambik, na jihu JAR, na severozápadě Zambie a na jihozápadě Botswana. V minulosti se země jmenovala Jižní Rhodesie či Zimbabwe Rhodesie. Do roku 1963 byla začleněna ve federaci Rhodesie a Ňaska. Společně se Zimbabwe tam patřila Severní Rhodesie, což je dnešní Zambie, a Ňasko, což je dnešní Malawi. Název země Zimbabwe se pojí s etnikem Šona z původního slova zimba remambve, což znamená skalnatý dům. V roce 1980 byla získána nezávislost na Spojeném království.

Historie

Místa dnešního Zimbabwe byla dle archeologických vykopávek osídlena už ve 3. století našeho letopočtu. V této době sem přicházely banutské kmeny, zabývaly se zemědělstvím a pěstovaly proso, čirok a chovaly zvířata jako kozy a ovce. Z přírodních materiálů také zpracovávaly různé předměty. Mezi lety 1250–1400 zde vznikla říše Velké Zimbabwe. Z této doby jsou známy stavby z materiálů dřeva a hlíny. Po říši Velké Zimbabwe zde fungovala i říše Munhumutapa, která byla největší v Jižní Africe té doby. Obchodovaly se zlatem, slonovinou atd. Skončila na konci 17. století. Stavby a památky z dob říší se staly v roce 1986 součástí UNESCA. 

Informace před cestou

Na co byste si měli dát pozor před cestou do Zimbabwe.

Víza – Občané České republiky mohou turistická víza získat na zastupitelském úřadě v Zimbabwe nebo na hraničních přechodech a třech mezinárodních letištích v hlavním městě Harare, ve městě Bulawayo a Victoria Falls. Poplatek za vízum je 30 USD na 30 dní. Platí se v amerických dolarech, v hotovosti.

Očkování – Při cestování do Zimbabwe nejsou povinná žádná očkování. Oficiální je mezinárodní očkovací průkaz s očkováním proti žluté zimnici sice pouze doporučován, v praxi však bývá často vyžadován,  přejíždíte- li ze země, kde se žlutá zimnice vyskytuje.

Doporučená očkování: žloutenka A + B, břišní tyfus a tetanus – kontrola o přeočkování.

Více informací o očkováních naleznete na stránkách očkovacího centra ZDE. Při zakoupení zájezdu z naší nabídky získáte poukaz na bezplatnou třicetiminutovou konzultaci ve Vámi vybrané pobočce očkovacího centra.

Celní předpisy – Do Zimbabwe můžete dovézt zboží, které je určené ke spotřebě na místě a nepřesahuje 300 USD. Můžete si dovézt 5 l alkoholu na osobu starší 18 let, z čehož ale může být pouze 2 l destilátu.

Peníze

Všude v Zimbabwe jsou přijímány americké dolary a jihoafrické randy. Právě od roku 2010 je oficiální měnou americký dolar. Je lepší mít s sebou spíše hotovost v USD, protože kreditní karty se příliš nepřijímají, pouze ve větších hotelích.  Tehdejší zimbabwská měna dnes slouží jako suvenýr. 1 USD = 20,13 Kč

Doprava

Mezinárodní lety přistávají ve většině případů v Harare a také ve Victoria Falls. V zemi existují i místní lety a to mezi městy Harare a Victoria Falls a mezi Harare a městem Bulawayo. Využít lze i autobusové dopravy, hlavně pro cestování z okolních zemí. Mnohé spoje však byly zrušeny, protože v zemi si chudí nemohou dovolit přepravu kvůli ceny a movití turisté raději letí. V zemi je velkým trendem stopování. Lidé stopují, přispívají řidičům na benzín a je to pro ně výhodnější. Železniční trať není doporučována vzhledem k bezpečnosti.

Stravování

Kuchyně v Zimbabwe je velmi rozmanitá. V restauracích se můžete setkat s různými zahraničními jídly, ale také s domácími produkty a oblíbenými jídly. Rádi spojují italskou kuchyni s tou svou. Co se týče pitné vody, tak ta je ve většině měst a rezervací pitná a nezávadná. Místními specialitami jsou burské oříšky, kaše sadza, polévka z divokých hub, dýně a maso z antilopy či krokodýla. Potraviny lze nakoupit ve větších městech, v menších výjimečně.

Příroda

Zimbabwe je tvořeno z velké části savanami a vlhký vzduch zde podporuje růst tropických rostlin a růst dřevin. Ze stromů zde můžeme najít baobaby a mahagon. Z květin například ibišek, aloe a kaktusy. Ze zvířat se můžete setkat se slony, lvy, buvoly, hrochy a nosorožci. Z primátů jsou zde šimpanzi, paviáni i gorily. Objevují se zde i lišky, vydry, zajíci, antilopy a zebry. Hadů a ještěrů je v zemi opravdu požehnaně. Nachází se zde také velké množství ptáků.

Hospodářství a průmysl

Zemědělství se podílí na ekonomice Zimbabwe z 66 %. Produkuje se zde cukrová třtina, obilí, tabák a kukuřice. To, co se vypěstuje, se většinou vyváží, nehledě na to, že situace není ekonomicky příznivá. Chovají se i zvířata, jako kozy, ovce ad. Průmysl potom tvoří asi jen 10 % ekonomiky v zemi. Zaměřuje se hlavně na těžbu. Těží se zlato, nikl, chrom, uhlí, křemík, měď, cín ad. Zimbabwe je bohužel také zemí, přes kterou se dostávají drogy do JAR, proto už Jihoafrická republika umístila na hranice vojska. Častá je i nelegální migrace za prací.

Zajímavá místa

Viktoriiny vodopády
Největším skvostem Zimbabwe jsou samozřejmě Viktoriiny vodopády. Viktoriiny vodopády (anglicky Victoria Falls) jsou jedny z největších vodopádů na celém světě. Nachází se v jižní Africe na řece Zambezi. Šířka vodopádu je asi 1800 m. Voda padá ze 120 m vysokého útesu do 140 m hlubokého kaňonu. Místní lidé nazývají vodopád dýmem, který hřmí. Tyto vodopády byly objeveny v roce 1855 anglickým cestovatelem Davidem Livingstonem. Jejich název je podle anglické královny Viktorie.

Harare
Harare je hlavním městem republiky Zimbabwe. V roce 2009 zde žilo asi 1 600 000 obyvatel. Město bylo založeno s názvem Salisbury v roce 1890 právě Britskou jihoafrickou společností. Práva získalo toto město až v roce 1935. V roce 1982 bylo město přejmenováno na Harare. Harare je velmi moderní a čisté město. Ve městě lze najít katedrály, muzea, knihovnu královny Viktorie, galerii i archív. Krásné jsou aleje stromů lemující ulice.