Zájezd po stopách opavské rodačky Joy Adamsonové po fascinujících místech v Keni.

Staneme tváří v tvář nespoutané africké přírodě. Navštívíme unikátní kouty Keni ležící mimo hlavní turistické trasy, kde se proháněly lvice Elsa, gepardice Pippa a levhartice Penny. Navštívíme místa, kde světoznámá ochránkyně přírody působila a která nám pomohou pochopit její pohnutý osud. Expedici provází spisovatelka Zuzana Beranová, která žila v Keni a mnoho let neúnavně propaguje odkaz Joy Adamsonové.

Itinerář zájezdu

 

V sobotu odpoledne odletíme z Prahy do Nairobi. Poletíme se společností Turkish Airlines s jedním přestupem v Istanbulu, kde máme zhruba 1,5 hodiny na přestup do letadla směr Nairobi.

Po brzkém ranním příletu do Nairobi si krátce odpočineme v hotelu. Hned po snídani se zblízka seznámíme s Afrikou – navštívíme proslavený sloní sirotčinec provozovaný nadací Davida Sheldricka.  Po obědě zavítáme do Národního muzea, kde si prohlédneme botanické a kmenové kresby Joy Adamson, které se mezitím staly keňským národním pokladem. Večer nás čeká gastronomická ikona Nairobi – restaurace Carnivore s možností ochutnat krokodýla.

Brzy po snídani opustíme Nairobi a naše putování  zahájíme působivými výhledy na Velkou příkopovou propadlinu. Poté sjedeme do Národního parku Hell's Gate, kde se nejprve projdeme po dně působivého kaňonu s možností „osvěžení“ v horkých pramenech. Romantickou procházku zakončíme piknikem na dně kaňonu.  Poté si připomeneme historii parku,  který se měl původně jmenovat Elsa National Park a  vypravíme se k místům, které Joy Adamson sponzorovala (domky pro strážce parku, brány, cesty).  Cestou budeme míjet stáda antilop i žiraf, a při troše štěstí narazíme i na buvoly. Den nabitý zážitkyvšak ještě nekončí –  přejedeme k malebnému jezeru Elementaita, kde budeme ubytováni na dvě noci a kde poprvé okusíme pravý africký zážitek – tzv. sundowner, neboli drink při působivém západu slunce.

Po snídani nás čeká přejezd k jezeru Naivasha, po kterém se projedeme lodí. Čeká na nás  vodní africká fauna – hroši, pelikáni, kormoráni. Čas od času se na vodní hladinu snese orel bělohlavý a my tak získáme  příležitost obdivovat jeho zabijácké instinkty.  Po pikniku na břehu jezera se přesuneme na kultovní místo spojené s Joy Adamson, kterým je její keňský domov zvaný Elsamere. Dům, který v současné době slouží jako ekologické centrum i jako její muzeum, nám umožní pochopit genialitu i obtížnou životní cestu této slavné osobnosti.  Během tzv. „high tea“, při němž se podávají vyhlášené zákusky, mohou zájemci shlédnout  unikátní archivní záběry z experimentů Adamsonových, když  navraceli Elsu divoké přírodě. Po celou dobu návštěvu Elsamere nás budou provázet guerézy, které se ocitly na prahu vyhynutí a přežily jako druh jen díky lidem jako Joy Adamson. K atmosféře Elsamere rovněž patří pestrobarevné leskoptve, které se v nestřežených chvílích snášejí na zbytky koláčů.  A podvečer po náročném dni nepatří ničemu jinému, než drinku na břehu jezera Elementaita!

Tento den jsme si vyčlenili pro návštěvu národního parku Meru, který sehrál v životě Joy Adamsonové klíčovou roli. V tomto parku Joy vrátila do divoké přírody jak lvici Elsu, tak gepardici Pippu. Navštívíme  bývalý kemp Joy Adamsonové, hrob gepardice Pippy a také hrob lvice Elsy. Zvláště výlet k hrobu lvice Elsy bude nepřekonatelným dobrodružstvím, protože se jedná o místo, které stojí stranou hlavních turistických tras. Odpočineme si na břehu řeky Ura, kde měla Joy Adamson svůj „přírodní ateliér“, když psala své bestsellery. Právě na břehu řeky Ura naposledy vydechla i lvice Elsa. Hrob Elsy i hrob Pippy  jsou současně místem posledního odpočinku Joy Adamsonové, která si přála, aby její popel byl rozprášen nad hroby jejích milovaných zvířat. Připomeneme si, že Joy Adamsonová sponzorovala založení i tohoto národního parku a budeme mít příležitost obdivovat během safari spoustu africké zvěře včetně vzácných druhů antilop či ohroženého nosorožce černého. Během adrenalinového safari si užijeme také působivé výhledy na Mount Kenya, která je posvátným místem Keňanů a současně druhou nejvyšší horou Afriky.

Přemíra unikátních zážitků se musí vstřebat a tak jsme si na tento den naordinovali relax v pohodlné lodži na pomezí Národního parku Meru, která je svěží a zelenou oázou uprostřed vyprahlé africké krajiny. Pro zájemce je připravena odpolední přednáška o životě Joy Adamsonové a večer po setmění je naplánováno promítání filmů spojených s Joy a George Adamsonovými. Současně musíme nabrat síly na nefalšovaný expediční den!

Vyrazíme brzy po snídani, abychom po cestě zvládli ranní game drive,  neboli vyjížďku za zvěří. Vycházející slunce uvolňuje z červené africké hlíny zvláštní vůně, v korunách stromů se probouzejí ptáci i paviáni Cestu nám mohou křižovat jak lvi  navracející se z lovu, tak sloni či žirafy vyrážející k napajedlům! Našim cílem je Národní park Kora, který vznikl díky Georgovi Adamsonovi. Během cesty se zastavíme u peřejí Adamsonových, které byly oblíbeným místem odpočinku slavného páru. Poté přejedeme most přes řeku Tana a vjedeme do Národního parku Kora, kde si prohlédneme kemp George Adamsona, u něhož je hrob George Adamsona i jeho nejoblíbenějšího lva Boye.  Připomeneme si statečnost  George Adamsona, který v rezervaci Kora přišel o život, když zachraňoval své pobočníky před nájezdem loupeživých shiftů.  Dáme si piknik na „Georgově skále“, kde ochránce přírody rád setrvával se svými lvy a užíval si osvěžujícího větříku. Adrenalinem naplněný den ještě nekončí – čeká nás cesta zpět a tentokráte večerní vyjížďka za zvěří, kdy lvi či leopardi tentokráte vyrážejí na lov.  A když se budeme dívat šelmám do jejich světélkujících očí, musíme mít na paměti, že to klidně mohou být potomci šelem, které Joy Adamson navrátila divočině!

Přejedeme do národního parku Samburu. Čeká nás fascinující vyprahlá krajina   – a mimochodem, Joy Adamsonová sponzorovala i založení této perly severní Keni, která je domovem unikátních druhů jako žirafa síťovaná, přímorožec oryx či antilopa žirafí. Na tato zvířata můžeme narazit již při samotné cestě do lodže ležící uprostřed národního parku. Po krátkém odpočinku se mohou zájemci vypravit do místní vesnice za poznáním kultury Samburů, kteří patří k nomádským kmenům žijícím tradičním způsobem života. A víte, že Samburové jsou propojeni i s Českou republikou? Kromě působivých tanců lze obdivovat i jejich ozdoby, které jsou vyrobeny z českých skleněných perliček. Kvečeru se vypravíme na tzv. „walking safari“, při němž můžeme vnímat africkou přírodu z jiné perspektivy. Kdo se nedokáže odloučit od pozorování africké zvířeny ani večer, ten může celou noc prosedět u napajedla a pozorovat například unikátní způsob, jakým pijí žirafy.

Zajedeme do rezervace Shaba, která sehrála tragickou roli v životě Joy Adamsonové – v roce 1980 ji nedaleko od tábora ubodal její sluha. Nahlédneme pod roušku tajemství tragické  události, protože i mnoho let poté je smrt Joy opředena mnoha otazníky. Navštívíme toto pietní místo, stejně jako místo, kde stál její kemp. Shaba se ale současně stala místem fascinujícího experimentu Joy Adamson s levharticí Penny a my navštívíme skálu, kde levhartice našla útočiště. Cestou samozřejmě budeme míjet spoustu zvířat, která v parku našla útočiště i díky Joy Adamsonové. A večer – nic menšího než oblíbené napajedlo v lodži uprostřed národního parku Samburu.

Keňa – to není jen fascinující příroda i kulturní bohatství, ale také průzračný Indický oceán. Zážitky budou střídat jeden druhý – přejedeme do Nairobi, odkud se letecky dopravíme přímo na pláž Diani. Tato sněhobílá pláž  vyhrála dvakrát za sebou soutěž o nejkrásnější africkou plážovou destinaci. Čeká nás zaloužený relax a koupání v teplých vodách Indického oceánu. Korálové útesy umožňují nejen bezpečné koupání, ale také lákají k prozkoumání.  Ke korálům se lze dostat přímo z pláže, ti náročnější se mohou za potápěním či šnorchlováním vypravit do národního parku.  Lákadlem je i přístavní město Mombasa s unikátní svahilskou kulturou.

Ukončení pobytu a transfer na letiště k odletu z Mombasy zpět do ČR.

Mapa zájezdu

Mapa je pouze informativní, zobrazené km neodpovídají skutečnosti. Na závěr bude přelet z Nairobi na Diani Beach. Odlet zpět do Prahy je z Mombasy.

Cena obsahuje

Leteckou přepravu Praha - Nairobi - Mombasa - Praha včetně všech poplatků a letištních tax.
Leteckou přepravu Nairobi - Diani Beach včetně všech poplatků a letištních tax.
Transfery v Keni v rámci zájezdu.
Služby českého průvodce.
2x noc v Hotelu 680 3* v Nairobi se snídaní.
2x noc v Sentrim Elementaita Lodge 4*, plná penze v oblasti Nakuru.
3x noc v Ikweta Safari Camp 4*, plná penze v oblasti Meru.
2x noc v Samburu Sopa Lodge 4*, plná penze v Samburu.
4x noc v Diani Sea Lodge 3*+, all inslucive na Diani Beach.
Vstupy do parků.
Projížďka na loďce na jezeře Naivasha.
Obědy po cestě.
Večeře v restauraci Carnivore v centru Nairobi.
Privátní safari minivan s otevírací střechou a jeho vybavení.
Veškeré transfery na safari.
Dostatek pitné vody v průběhu safari.
Pojištění CK proti úpadku.

Cena neobsahuje

Vstupní víza do Keni (vyřízení online formulářem nebo vyřídíme za Vás za 1 500 Kč/osoba).
Spropitné (pro řidiče doporučujeme 5 - 10 USD/den/osoba – v případě spokojenosti, není povinné).
Nápoje v průběhu ubytování na safari.
Veškeré výdaje pro osobní potřebu.

Průvodce

Jan Varga

Zuzana Beranová

průvodce a autorka knihy o Joy Adamsonové

Zuzana Beranová, diplomatka a spisovatelka. K první cestě do Afriky ji inspirovala světoznámá spisovatelka a ochránkyně přírody Joy Adamsonová, která se také narodila v Opavě. Tato inspirace se ukázala Zuzaně Beranové osudnou, neboť bezprostředně po vstupu na africký kontinent okamžitě propadla jeho kouzlu. V Africe zatím prožila 14 let, vyzkoušela si drsnou Nigérii, romantickou Keňu, pokorné Zimbabwe a nakonec i působivou Namibii. Moudrost i krutost Afriky popsala ve svých knihách – Setkání se smrtí, aneb životopis opavské rodačky Joy Adamsonové, dále v románech Všechny vůně Afriky a Poslední nosorožec.

 

Článek o Joy Adamsonové si můžete přečíst ZDE

Letový řád

Turkish Airlines z Prahy

1 TK1772  SA 24FEB  PRGIST 1515 1955
2 TK 607   SA 24FEB  ISTNBO 2135 0410*

4 TK 571   SA 10MAR  MBAIST 0425 1130
5 TK1771  SA 10MAR  ISTPRG  1340 1420

Fotogalerie

Nezapomeňte

Pokud se chystáte na zájezd, doporučujeme zkontrolovat platnost Vašeho pasu, nezbytná očkování a Váš šatník. Dobře se obléknete na bushmanshop.cz. Našim zákazníkům posíláme slevové kódy.

Mám zájem o tento zájezd

Podobné zájezdy

Individuální 9 dní

Keňa, Diani Sea Lodge
Keňa

Pobytový zájezd do Keni s all inclusive.

Libovolný Keňa od 35 710 Kč
Individuální 12 dní

Safari z Nairobi a pobyt na pláži
Keňa

Ideální zájezd pro všechny, kteří chtějí spojit safari spolu s pobytem na nádherné pláži Diani Beach.

Libovolný Keňa od 49 500 Kč